Fixtures & Results 2023

League Sponsors – Tillwise

1) Monday 17th April ko 6.45pm Result
Nantglyn
Geraint Jones
v Trefnant
1 – 0
Rhewl
Dyfan Lloyd
vCaerwys
Carwyn Higgins
1 – 1
Henllan
Tomos Clwyd Edwards
Dewi Jones
vYsceifiog


2 – 0
Llandyrnog
Adam Harvey Davies
vLlanfair DC
Harri Williams
1 – 1
Cefn
Morgan Jones (3)
Gwion Owen (2)
Jared Roberts (2)
Steffan Williams
Elis Davies
vLlangynhafal
Mason Edwards



9 – 1
Llanrhaeadr
Llŷr Morris (3)
Matty Evans
Sam Jones
Dafydd Davies
vClawddnewydd
Rhidian Edwards



6 – 1
2)Thursday 20th April ko 6.45pm
Trefnant
Matty Griffiths

vHenllan
Dewi Jones
Ben Allis
1 – 2
LlangynhafalvCaerwys0 – 0
Ysceifiog
Tom Jones
Joe Harrison
Harley Doyle
Keith Ainsworth
vLlandyrnog
Chris Evans
Teifi Williams


4 – 2
Llanfair
Harri Williams

vLlanrhaeadr
Llŷr Morris
Ian Evans
1 – 2
Nantglyn




vCefn
Elis Davies (2)
Sam Edwards
Morgan Jones
Jared Roberts
Gwion Bibby
0 – 6
Clawddnewydd
Tegid Williams
David MacCarter
vRhewl


2 – 0
3)Monday 24th April ko 6.45pm
Henllan
Sam Jones (2)

vLlangynhafal
Evan Diss
Tom Dyer
2 – 2
Rhewl
Kyle Jones
Ian Williams (2)
Andy Lewis
Andrew Hession
vTrefnant
Alex Ballard



5 – 1
Nantglyn
Luke Molmans (2)
Geraint Jones

vCaerwys
Joe Jones
Ryan Anderson
Carwyn Higgins
3 – 3
Llandyrnog
Josh Jones
Craig Jones

vCefn
Gwion Owen
Owain Robers
Elis Davies
2 – 3
Llanrhaeadr
Llyr Morris
Ian Evans
vYsceifiog
Mike Guest

2 – 1
Clawddnewydd
Tegid Williams
vLlanfair

1 – 0
4)Thursday 27th April ko 6.45pm
Ysceifiog
Dan Jones
Mike Guest
Keith Ainsworth
Joe Harrison
vCaerwys
Ruari Wood



4 – 1
Trefnant
Jared Jones


vLlandyrnog
Craig Jones (3)
Josh Jones (3)
Gabriel Hinchcliffe
og
1 – 8
Llanfair
Meirion Pughe



vNantglyn
Gruff Roberts (2)
Geraint Jones
Luke Molmans
1 – 4
Llangynhafal
Iestyn Gadd
Geth Jones
vClawddnewydd
Luke Lewis
Robin Jones
2 – 2
Cefn
Morgan Jones (2)
David Evans
vHenllan
Sam Jones (2)
Dewi Jones
3 – 3
Llanrhaeadr
Ynyr Jones
Gari Evans
Sam Jones
vRhewl



3 – 0

5)Tuesday 2nd May ko 7.00pm
Rhewl
Ian Williams
Kyle Jones
Llyr Williams
Andrew Hession
vLlangynhafal
Ben Smith
Iestyn Gadd


4 – 2
Llandyrnog
Eddie Evans
vCaerwys

1 – 0
Nantglyn
Robin Jones
Gruff Roberts

vLlanrhaeadr
Sam Jones (4)
Ynyr Jones
Osian Audley
2 – 6
Llanfair
Sam Roberts
Tom Roberts
Shaun Davies
vHenllan
Sam Jones (3)


3 – 3
Clawddnewydd



vCefn
Morgan Jones (2)
Gwion Owen (2)
Steffan Williams
0 – 5
Ysceifiog
Joe Harrison


vTrefnant
Julian Watson
Cai Davies
1 – 2
6)Thursday 4th May ko 7.00pm
Henllan
Brychan Clwyd Edwards
Sam Jones
Elgan Roberts (2)
vClawddnewydd
Lewys Turner


4 – 1
Llanfair
Meirion Pughe
vRhewl
George Mitchell
1 – 1
Llangynhafal
Iestyn Gadd (2)
Owain McKee (2)


vLlandyrnog
Eddie Evans
Craig Jones
Steff Parry
Sam Hughes
og
4 – 5
Llanrhaeadr
Sam Jones (4)
Matty Evans (3)
Arfon Davies
Osian Audley
Dafydd Davies
vCaerwys





10 – 0
Cefn
Gwion Owen (5)
Morgan Jones (4)
Rhydian Williams (2)
Steffan Williams
vTrefnant




12 – 0
Nantglyn
Cian Evans



vYsceifiog
Dan Jones
Mike Guest (2)
Matt Gilsenan
Joe Harrison
1 – 5
7)Tuesday 9th May ko 7.00pm
Rhewl
Jac Dolben


vCefn
Morgan Jones (3)
Elis Davies
Gwion Owen
1 – 6
Henllan
Nick Lowe
Leon Gierke


vNantglyn
Ifan Jones
Luke Molmans
Guto Hughes (2)
Gruff Roberts
2 – 5
Trefnant




vLlanfair
Tom Roberts (2)
Meirion Pughe
Harri Tudor
0 – 4
Clawddnewydd
Lewys Turner (3)
Tirion Griffiths
Ryan Billington
Tegid Williams
Efan Lloyd Davies
vCaerwys





7 – 0
Ysceifiog
Dam Sim (2)
vLlangynhafal
Iestyn Gadd
2 – 1
Llandyrnog vLlanrhaeadr0 – 0
8)Thursday 11th May ko 7.00pm
Llangynhafal
Charlie Gardner
Tom Sharples
Owain McKee
vNantglyn
Arwyn Lloyd
Ifan Jones
3 – 2
Llanrhaeadr
Llyr Morris (2)
vHenllan
Sam Jones
2 – 1
Cefn
Morgan Jones (5)
Gwion Owen (4)
Lewys Jones (2)
Sam Edwards
Morus Owen
Efan Davies
Elis Davies
vCaerwys







15 – 0
Llanfair
Meirion Pughe
Huw Price
Tom Roberts
Osian Wort
Elgan Lightfoot
vYsceifiog
Tom Cumming




5 – 1
Llandyrnog
Craig Jones
Josh Jones
vRhewl
Kyle Jones
Ian Williams
2 – 2
Trefnant
Jared Jones
Matty Pendleton


vClawddnewydd
Tegid Williams (2)
Gavin Owen
Gethin Jones
Arthur King
2 – 5
9)Monday 15th Mayko 7.00pm
Nantglyn



vRhewl
Stu Griff
Dyfan Lloyd
Arran Williams
0 – 3
Llangynhafal




vLlanfair
Elgan Lightfoot (2)
Osian Wort (2)
Jason Alexander
Shaun Davies
0 – 6
at Llanfair
Cefn
Morgan Jones (2)
Gwion Owen
Sam Edwards
vYsceifiog
Harley Doyle


4 – 1
Llanrhaeadr
Llŷr Morris (4)
Sam Jones
Ian Evans
vTrefnant
Jared Jones
Julian Watson

6 – 2
Henllan
Sam Jones (2)
Nico Clwyd
Brychan Clwyd Edwards
vCaerwys



4 – 0
Tuesday 16th May
Clawddnewydd
Gavin Owen
Tegid Williams
Cian Breeze Jones

v
ko 7.00pm
Llandyrnog
Craig Jones (3)
Josh Jones

3 – 4
10)Thursday 18th Mayko 7.00pm
Llanfair
Dafydd Evans (2)
Tom Roberts (2)
Harri Tudor
Osian W
vCaerwys
Leon Hughes
Kyle De-Lloyd


6 – 2
Llandyrnog
Craig Jones


vHenllan
Elgan Roberts (2)
Sam Jones
Tomos Clwyd Edwards
1 – 4
Cefn
og


vLlanrhaeadr
Kevin Evans
Llŷr Morris
1 – 2
Trefnant
Alex Ballard (2)
Julian Watson (2)
Matty Pendleton
vLlangynhafal
?


5 – 1
Ysceifiog
Matt Gilsenan
Joe Harrison
Dan Jones
Jac H
vRhewl




7 – 0
Clawddnewydd
Tegid Williams
Arthur King
Gavin Owen
Ryan Billington
vNantglyn
Luke Molmans (2)
Ifan Batty
Gruff Howatson
Guto Hughes
4 – 5
11)Monday 22nd Mayko 7.00pm
Llangynhafal
Tom Seddon




vLlanrhaeadr
Osian Audley (2)
Elis Vaughan
Sam Jones
Kevin Evans
Rhys Hughes
Matty Evans
1 – 7
Ysceifiog
Joe Harrison (3)
Keith Ainsworth (2)
Mike Guest
Matt Gilsenan
Tom Jones
vClawddnewydd
Cian Breeze Jones
Ross Edwards



9 – 2
Trefnant
Alex Ballard
Jared Jones (2)
Cai Davies
vCaerwys
Kyle De Lloyd
Ryan Anderson (2)

4 – 3
Llanfair
Meirion Pughe (2)
Sion Williams

vCefn
Morgan Jones
Gwion Owen
Jake Walker
3 – 3
Nantglyn
Luke Molmans
Geraint Jones (2)
Guto Hughes
vLlandyrnog
Adam Harvey Davies
Craig Jones
4 – 2
Henllan
Sam Jones (5)
Joe Maguire
vRhewl
Andrew Hession
Llŷr Williams
Arran Williams
6 – 3
12)Thursday 25th Mayko 7.00pm
Trefnant
vNantglyn
Geraint Jones
Wil L-Thompson
0 – 2
Caerwys
Charlie Price
Connor Winton
vRhewl

2 – 2
YsceifiogvHenllanmatch abandoned
to be replayed Wednesday 28th June at Rhydymwyn
Llanfair
Sami Snowden Jones


vLlandyrnog
Craig Jones (2)
Josh Jones (2)
Teifi Williams
Adam Harvey Davies
1 – 6
Llangynhafal





vCefn
Morgan Jones (7)
Jake Walker (6)
Sam Edwards (3)
Jared Roberts
Efan Davies
Gwion Owen
0 – 19
Clawddnewydd


vLlanrhaeadr
Osian Audley
Matty Evans (2)
Sam Jones (2)
0 – 5
13)Tuesday 30th Mayko 7.00pm
Henllan
Ben Allis
Matty Jones (2)
Sam Jones (2)
Nico Clwyd
vTrefnant
Dave Hudson


6 – 1
Caerwys
Ryan Anderson
Ruari Wood
vLlangynhafal
?
2 – 1
Llandyrnog
Craig Jones
vYsceifiog
Dan Jones
1 – 1
Llanrhaeadr
Ian Evans
Sam Jones
Matty Evans
vLlanfair
Jason Alexander (2)

3 – 2
Cefn
Jake Walker (3)
Morgan Jones
og
vNantglyn


5 – 0
Rhewl
Andy Lewis
George Mitchell
Ellis Owen
vClawddnewydd
Gethin Jones
Tegid Williams

3 – 2
14)Thursday 1st Juneko 7.00pm
Llangynhafal
Owain McKee



vHenllan
Nico Clwyd (4)
Sam Jones
Joe Maguire
Ben Allis
1 – 7
Trefnant




vRhewl
Andrew Hession (3)
George Mitchell (2)
Kyle Jones
Jason Williams
0 – 7
Caerwys
Chris Hoey
Rich Hughes
vNantglyn
Geraint Jones
Arwyn Lloyd
2 – 2
Cefn
Morus Owen
Tudur Jones
Jake Walker
Efan Davies
vLlandyrnog
Tommy Hughes



4 – 1
Ysceifiog

vLlanrhaeadr
Llŷr Morris (3)
0 – 3
Llanfair
Harri Tudor
Jason Alexander
vClawddnewydd


2 – 0
15)Monday 5th Juneko 7.00pm
Caerwys
Ryan Anderson
Ruari Wood
Chris Hoey

vYsceifiog
Tom Cummings (2)
Dan Jones
Dan Sim
Keith Ainsworth
3 – 5
Llandyrnog
Craig Jones
Eddie Evans
vTrefnant
Steffan Jones
Jared Jones
2 – 2
Nantglyn


vLlanfair
Jason Alexander
Harri Tudor
0 – 2
Clawddnewydd


vLlangynhafal
Tom Sharples
Owain McKee
0 – 2
HenllanvCefn0 – 0
Rhewl
Ian Williams
og

vLlanrhaeadr
Elis Vaughan
Llŷr Morris (2)
og
2 – 4
16)Thursday 8th Juneko 7.00pm
Llangynhafal
Owain McKee
Tom Sharples
Charlie Gardener (2)

vRhewl
Llŷr Davies
Jason Williams
Andrew Hession (2)
4 – 4
Caerwys
Alex Woodhead
vLlandyrnog

1 – 0
Llanrhaeadr
Sam Jones (2)
Osian Davies
vNantglyn
Geraint Jones

3 – 1
Henllan
Sam Jones
Edward Jones


vLlanfair
Meirion Pughe
Harri Tudor
Jason Alexander
Sion Williams
2 – 4
Cefn
Elis Davies (4)
Jake Walker (2)
Lewys Jones (2)
Rhydian Williams
Morgan Owen
Efan Davies
vClawddnewydd






11 – 0
Trefnant
Steffan Jones (2)


vYsceifiog
Dan Jones (3)
Mike Guest
Dan Davies
switched to Rhydymwyn
2 – 5
17)Monday 12th Juneko 7.00pm
Clawddnewydd







vHenllan
Tomos Clwyd Edwards
Sam Jones (2)
Ben Allis
Brychan Clwyd Edwards
Nico Clwyd
Chris Brown
Neil Davies
0 – 8
Rhewl
Ian Williams
Andrew Hession
vLlanfair
Shaun Davies
2 – 1
Llandyrnog
Teifi Williams
Tomos Roberts
vLlangynhafal
Tom Sharples (2)
Charlie Gardener
2 – 3
Caerwys
Connor Winton


vLlanrhaeadr
Matty Evans (2)
Llŷr Morris
Gari Evans
1 – 4
Trefnant


vCefn
Morgan Jones (2)
Elis Davies
0 – 3
Ysceifiog
Matt Gilsenan
Harley Doyle
Dan Jones
Mike Guest (2)
Nantglyn
Gruff Roberts



5 – 1
v
18)Thursday 15th Juneko 7.00pm
Cefn
Jake Walker (3)
Morgan Jones (3)
Rhydian Williams
Jared Roberts
Tudur Jones
Guto Owen
vRhewl






10 – 1
Nantglyn

vHenllan
Neil Davies
0 – 1
Llanfair
Jason Alexander
Shaun Davies
Meirion Pughe
vTrefnant



3 – 0
Caerwys
Ryan Anderson
vClawddnewydd
Gavin Owen
1 – 1
Llangynhafal
Danw Diss


vYsceifiog
Tom Cummings
Dan Sim
Mike Guest
1 – 5
Llanrhaeadr
Llŷr Morris (6)
Sam Jones
Rhys Hughes
Gareth Roberts (2)
Osian Audley
Tomos Hywel Davies
Hywel Roberts
vLlandyrnog







13 – 0
19)Tuesday 20th Juneko 7.00pm
Nantglyn
Gruff Roberts (4)
Geraint Jones
Cian
vLlangynhafal


6 – 3
Henllan
Edward Jones
vLlanrhaeadr
Llŷr Morris
1 – 1
Caerwys



vCefn
Jake Walker (2)
Elis Davies
Gwion Owen
0 – 4
Ysceifiog
Dan Jones

vLlanfair
Meirion Pughe
Harri Tudor
Shaun Davies
1 – 3
Rhewl
Les Brophy
Llŷr Williams
vLlandyrnog
Gabriel Hinchcliffe
Adam Harvey Davies
Craig Jones
2 – 3
Clawddnewydd

vTrefnant
Cai Davies
Jared Jones
4 – 2
20)Thursday 22nd Juneko 7.00pm
Rhewl
Ian Williams (3)
vNantglyn
Gruff Roberts
3 – 1
Llanfair
Shaun Davies
Matty Pleavin
vLlangynhafal


2 – 0
Llandyrnog
Craig Jones (2)
Leo Jones
Luke Humphreys
vClawddnewydd
Robin Jones


4 – 1
Ysceifiog




vCefn
Lewys Jones (2)
Morgan Jones
Elis Davies
Jake Walker
1 – 5
Trefnant







vLlanrhaeadr
Sam Jones (3)
Llŷr Morris (3)
Kevin Evans (2)
Osian Davies
Rhys Hughes
Gari Evans
Dafydd Davies
1 – 12
Caerwys



vHenllan
Sam Jones (3)
Elgan Roberts (2)
Nico Clwyd
0 – 6
21)Monday 26th Juneko 7.00pm
Caerwys
Aaron Flynn
vLlanfair
Tom Roberts
Shaun Davies
1 – 2
Henllan
Brychan Clwyd Edwards (3)
Mathew Jones
vLlandyrnog


4 – 0
Llanrhaeadr
Matty Evans
Llŷr Morris (2)
vCefn

3 – 1
postponed
Llangynhafal
v
Trefnant
to be played Monday 3rd July at Llandyrnog
Rhewl
Ian Williams

vYsceifiog
Keith Ainsworth
Matt Gilsenan
Tom Cummings
1 – 3
Nantglyn
Geraint Jones (2)
Deio Tomos Jones
Lewys Jones
vClawddnewydd
Arthur King
Robin Evans

4 – 2
Replay of match 12
Wednesday 28th June

Ysceifiog
Matt Gilsenan (2)
Tom Cummings
Rhys Jones
from 25th May


v


ko 7.00pm

Henllan
Neil Davies





4 – 1
22)Thursday 30th Juneko 7.00pm
Llanrhaeadr
Llŷr Morris (4)
Hywel Roberts
vLlangynhafal


5 – 0
Clawddnewydd
Lewys Turner
Tegid Williams
Luke Lewis
vYsceifiog



3 – 2
Caerwys
Joe Jones
Andy Price
Kieron Davies
vTrefnant
Jared Jones


3 – 1
Cefn
Rhydian Williams
vLlanfair
Shaun Davies (2)
1 – 2
Llandyrnog
Tommy Hughes

vNantglyn
Geraint Jones (2)
Lewys Jones
1 – 3
Rhewl
Andrew Hession
Arran Williams
vHenllan
Sam Jones

2 – 1
21) Monday 3rd Julyko 7.00pm
Llangynhafal


vTrefnant
Dave Hudson (2)
Alex Ballard
Jared Jones
3 – 4
Evans and Bridson Memorial Shield sponsored by Pentre Motors, Llanrhaeadr
Preliminary Round
Monday 3rd Julyko 7.00pm
Ysceifiog

vNantglyn
Ifan Jones
Luke
3 – 2
Llanrhaeadr
Llŷr Morris (3)
Rhys Hughes
Ian Evans
og
vCaerwys




6 – 0
Cefn
Tudur Jones (2)
Owain Roberts
Gwion Owen
Ellis Davies
vClawddnewydd




5 – 0
Rhewl

vLlanfair
Shaun Davies (2)
0 – 2
received Byes to 1st roundLlangynhafal, Llandyrnog, Henllan and Trefnant
First Round
Thursday 5th Julyko 7.00pm
Match 1
Ysceifiog

v

Cefn
Jake Walker
Morgan Jones
0 – 2
Match 2
Llanrhaeadr

v

Henllan
Joe Maguire
0 – 1
Match 3
Llanfair
Jason Alexander (2)
Meirion Pughe
v
Llandyrnog
Leo Jones
3 – 1
Match 4
Trefnant
Jared Jones
Matty Pendleton
David Hudson

v

Llangynhafal
Ben Smith


3 – 1
First Semi-Finalat Llanfair
Monday 10th Julyko 7.00pm
Cefn
Morgan Jones
og


vHenllan
Tom Jones (2)
Nedw Clwyd
Ben Allis
Brychan Clwyd
2 – 5
Second Semi-Finalat Llanrhaeadr
Tuesday 11th Julyko 7.00pm
Llanfair
Elgan Lightfoot
Shaun Davies
Meirion Pughe
Hari Tudor
vTrefnant
Jared Jones


4 – 1
Finalat Rhewl
Friday 14th Julyko 7.00pm
HenllanvLlanfair1 – 0
7-a-side competitions
Ladies tournament
Sunday 25th Juneat Henllan
Semi-final 1
Ysceifiog
v
Llanfair

2 – 0
Semi-final 2
Cefn
vHenllan0 – 0
Henllan won on penalties
Final
Ysceifiog

v

Henllan

0 – 3
Primary Schools
Sunday 2nd July
to be hosted by Llanfair
Semi-final 1
Llanfair a
v
Rhewl a
1 – 1
Llanfair a won on penalties
Semi-final 2
Llanrhaeadr b
v
Llandyrnog a

0 – 0
Llanrhaeadr b won on penalties
Final
Llanfair a
v
Llanrhaeadr b
0 – 0
Llanrhaeadr b won on penaltie
s

Secondary Schools/ under 16’s
Sunday 9th Julyto be hosted by Ysceifiog at Rhydymwyn
Semi-final 1
Clawddnewydd
v
Caerwys

0 – 0
Clawddnewydd won on penalties
Semi-final 2
Llandyrnog a
v
Llanfair

2 – 0
Final
Llandyrnog a
v
Clawddnewydd

0 – 1